Sprawdzian szóstoklasisty

Spis treści
Sprawdzian szóstoklasisty
Powtórki przed sprawdzianem
O sprawdzianie
Sprawdziany z ubiegłch lat
Wszystkie strony
Zdjęcie ilustracyjne
W tym roku szkolnym 2014/ 2015 piszesz NOWY sprawdzian dowiedz się co Cię czekaRozwiązane zadania przesyłamy na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Powtórka nr 8 pdf_button była ostatnią powtórką przed sprawdzianem.

Za każdą powtórkę można uzyskać maksymalnie 10 punktów

 

 
 

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

Sprawdzian odbędzie się 1 kwietnia 2015 r. o godzinie 9:00

Sprawdzian szóstoklasisty w 2015r. w zupełnie nowej odsłonie. W 2015 roku uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej napiszą sprawdzian szóstoklasisty złożony z dwóch części- część pierwsza, czyli matematyka i język polski, część druga to sprawdzian z wybranego języka nowożytnego. Czego można się spodziewać na sprawdzianie szóstoklasisty 2015?

Część Pierwsza: Język polski

Uczniowie, którzy zakończą szkołę podstawową w roku szkolnym 2014/2015 będą mieli 80 minut na rozwiązanie pierwszej części testu, który będzie obejmował głównie zadania z języka polskiego i matematyki. Dlaczego głównie? Ponieważ, żeby dobrze rozwiązać zadania konieczna może być także wiedza z innych dziedzin, jak choćby z historii, czy nauk przyrodniczych.

Sprawdzian rozpocznie tekst na pół strony, przy czym w tekście będą wyjaśnione trudne pojęcia - takie, z którymi uczeń szóstej klasy może mieć problem. Na podstawie tekstu uczeń będzie musiał odpowiedzieć na kilka pytań testowych - zaznaczyć odpowiednią odpowiedź, wybrać stwierdzenia fałszywe oraz prawdziwe, dokończyć, bądź uzupełnić zdania.

Ciąg dalszy testu to wiersz (w arkuszu próbnym znalazł się wiersz pióra Czesława Miłosza), do którego autorzy również przygotowali zestaw pytań zamkniętych, a także otwartych.

Jednym z zadań otwartych w przykładowym arkuszu sprawdzianu szóstoklasisty 2015 jest napisanie kartki z pamiętnika: napisz o swoim marzeniu, które się spełniło. Za pomocą prostych zadań sprawdzana jest więc umiejętność poprawnego formułowania myśli i tworzenia krótkich wypowiedzi pisemnych.

Zobacz przykładowy arkusz sprawdzianu szóstoklasisty 2015 - część pierwsza

Część Pierwsza: matematyka

Wśród zadań matematycznych sprawdzianu szóstoklasisty 2015 znalazły się pytania o wyrażenia arytmetyczne, ułamki i arytmetykę. Niezbędna będzie też umiejętność poprawnego czytania wykresu i interpretowania jego danych, a także podstawowe umiejętności z geografii.

Do klasycznych zadań zaliczyć można pytania o pole powierzchni, czy objętość figur. W niektórych zadaniach konieczne będzie zapisanie wszystkich obliczeń.

Część Druga: język obcy nowożytny

Na rozwiązanie sprawdzianu z języka obcego nowożytnego sprawdzianu szóstoklasisty 2015 uczniowie będą mieli 45 minut.

Na podstawie usłyszanych odpowiedzi konieczne będzie zaznaczenie informacji prawdziwych i fałszywych, przyporządkowanie właściwej osoby do jej wypowiedzi, bądź wyglądu, rozpoznanie odpowiedniej osoby, czy też podanie właściwej godziny.

Kolejne zadania dotyczą uzupełniania podanego tekstu właściwymi wyrazami, bądź też odpowiedzi na pytania na podstawie przeczytanego tekstu. W części językowej nie będzie wypowiedzi pisemnej.

 

Przygotowanie się do sprawdzianu

W domu przygotuj, najlepiej w przeddzień sprawdzianu, następujące rzeczy:

 1. legitymację szkolną lub inny dowód tożsamości ze zdjęciem,
 2. pióro lub długopis piszące na czarno,
 3. ołówek,
 4. linijkę,
 5. ekierkę,
 6. cyrkiel,
 7. kątomierz.
Organizacja sprawdzianu

Do szkoły przyjdź o wyznaczonej porze i staw się w ustalonym miejscu.

Do sali egzaminacyjnej nie wolno wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Jeżeli przyniosłeś do szkoły telefon komórkowy, to zdeponuj go w wyznaczonym miejscu.

Przedstawiciele uczniów uczestniczą w rozpakowywaniu zestawów pytań.

Do sali uczniowie wchodzą pojedynczo, w wyznaczonej kolejności - według listy znajdującej się przed wejściem do sali i zajmują wyznaczone miejsca. W tym momencie możesz zostać poproszony o okazanie legitymacji szkolnej. Jeżeli jej nie masz to nie martw się, bo o Twojej tożsamości może zaświadczyć jeden z Twoich nauczycieli.

Jeżeli to konieczne, to przed wejściem do sali poinformuj przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego o tym, że musisz w czasie sprawdzianu zażyć leki lub sprawdzić stan swego zdrowia (np. badanie poziom cukru). Jeżeli zażywasz leki stale lub musisz sprawdzać stan swego zdrowia, to przewodniczący komisji o tym wie, bo został o tym poinformowany przez Twoich rodziców.

Po zajęciu miejsca w sali Twój kontakt z zespołem nadzorującym odbywa się poprzez podniesienie ręki i oczekiwaniu na podejście członka zespołu nadzorującego.

Przed przystąpieniem do wykonywania zadań postępuj zgodnie z poleceniem przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego:

 • przeczytaj instrukcję na pierwszej stronie zestawu pytań,
 • rozpieczętuj zestaw pytań - nie oderwij karty odpowiedzi,
 • sprawdź, czy zestaw jest kompletny i czytelnie wydrukowany,
 • zakoduj swój zestaw - na stronie pierwszej i na karcie odpowiedzi - Twoja data urodzenia i kod znajdują się na ławce.

Czas poświęcony na zapoznanie się z informacjami na pierwszej stronie, sprawdzenie zestawu oraz kodowanie nie jest wliczany do czasu sprawdzianu.

Przed sprawdzianem

Samodzielnie możesz przygotować się do sprawdzianu. Poniżej znajduje się lista dotychczasowych sprawdzianów. W ciągu godziny spróbuj samodzielnie rozwiązać jeden z nich.

W razie wątpliwości skonsultuj się z nauczycielami. Zawsze służymy Ci pomocą.

Powodzenia.

 1. Gauss
 2. Sport
 3. W teatrze
 4. O zwierzętach
 5. Jasne jak słońce
 6. Wycieczka
 7. W szkole
 8. Błękitna planeta
 9. Wyspa Robinsona
 10. Wisła
 11. Pszczoły i miody
 12. Rower
 13. Internet
 14. Chleb
 15. Grunwald
 16. W wodzie
 17. Herbata
 18. Wiatr
 19. Z biegiem rzeki
 20. Okruchy chleba
 21. Śladami Stasia i Nel
 22. Pies
 23. Zima
 24. Chleb
 25. Śnieg
 26. Skarb Wieliczki
 27. Ptaki
 28. W świecie muzyki
 29. Jazz
 30. Przed telewizorem
 31. Wśród książek
 32. Książka i film
 33. Jabłko
 34. Nad morzem
 35. Sport
 36. Smacznego
 37. Pory roku
 38. Cztery pory roku
 39. 2012
 

 


 


Znajdziesz tu oficjalne sprawdziany szóstoklasisty z ubiegłych lat. A więc do dzieła: